Naslednje testiranje IQ bo potekalo predvidoma maja 2025.
Prijava na obveščanje o prihodnjih terminih za testiranje IQ:
Kako poteka dejansko testiranje inteligentnosti, katerega rezultat je inteligenčni količnik oz. IQ?
Testiranja IQ se običajno izvajajo v maju in novembru.
Testiranja inteligentnosti se izvajajo pod nadzorom pooblaščenega psihologa po svetovno priznani metodi na posebej pripravljenih testih, ki vsebujejo izključno grafične simbole (Figure Reasoning Test – FRT) in ne zahtevajo poznavanja matematike, tujih jezikov ter drugega znanja.
Dejanski test traja 20 minut, pred začetkom testa vam psiholog poda potrebna navodila za reševanje testa.
Test je standardiziran in normiran, kar pomeni, da se da dosežen rezultat posameznika primerjati z rezultati drugih, tej osebi podobnih posameznikov in ugotovimo, ali je posamezna oseba nad ali pod povprečjem rezultatov drugih. Tak rezultat se izrazi na lestvici inteligentnosti oziroma s količnikom inteligentnosti (IQ), katerega srednja, torej povprečna vrednost, je 100.
Za vstop v Menso pa je potrebno izpolniti le en sam pogoj – rezultat višji ali enak 148 po Cattellovi lestvici, s tem oseba spada v zgornja 2% populacije glede na dosežen IQ.
Nekaj zanimivosti o testiranjih – ponavadi skoraj tretjina udeležencev preseže rezultat 148, iz česar izhaja, da se testiranja pogosteje udeležijo posamezniki, ki želijo še uradno preveriti, če imajo nadpovprečno visok IQ.
Kaj pa pravzaprav je inteligentnost?
Inteligentnost lahko opredelimo kot sposobnost posameznika, da se učinkovito sooča s situacijami, ki zahtevajo kognitivno razmišljanje in reševanje problemov, s katerimi se še ni srečal in jih ne more rešiti zgolj na podlagi predhodnega znanja ali izkušenj. Gre za sposobnost iskanja novih rešitev v novih okoliščinah. Inteligentnost se izraža v hitrosti in ustreznosti odziva, pri čemer je ključna prilagodljivost in pravilnost reakcije.